
Jak zapobiegać pojawieniu się cellulitu?
Pytanie zawarte w tytule tego artykułu jest dość przewrotne, bo czy rzeczywiście da się zapobiegać cellulitowi? Defekt skórny uderzający w nasze odczucia estetyczne to przecież przede wszystkim zmiana powstająca na tle genetycznym. Szacuje się, że około 80-90% dojrzałych kobiet ma cellulit, zatem czy warto walczyć z wiatrakami? Odpowiedź jest jedna – warto, bo istnieje wiele metod, które pozwalają skutecznie zapobiegać pojawieniu się cellulitu. Jedyne czego wymagają to cierpliwości i systematyczności.
Masaż zagrożonych obszarów
Na początku musisz sobie uświadomić jeden fakt – cellulit pojawia się zarówno u szczupłych, jak i grubszych pań. Jest to już typowo cywilizacyjna zmiana skórna dotykająca kobiety. Typowymi miejscami powstawania cellulitu są obszary narażone na odkładanie się tkanki tłuszczowej – brzuch, uda, pośladki. Najskuteczniejszym sposobem jest skupienie swojej uwagi na tych obszarach i masowanie ich. Dobre efekty przynosi zarówno masaż na mokro wykonywany przy pomocy specjalnie stworzonych do tego celu gąbek pod prysznicem, jak i masaż na sucho. Masaż należy rozpoczynać od stóp i powoli posuwać się do góry. Do masażu można użyć dłoni (zwłaszcza dwóch palców kciuka i wskazującego, uciskać skórę, przesuwając się po całym jej obszarze, podszczypując ją aż do czerwoności), myjki, czy specjalnego przyrządu do masażu. Najlepszym ruchem są małe kółka zataczane na całym obszarze ciała. Po masażu warto profilaktycznie nasmarować skórę balsamem antycellulitowym, który doskonale się wchłonie i zdecydowanie lepiej będzie działał na lepiej ukrwionym obszarze ciała.
Ćwiczyć kiedy się da
Najskuteczniejsza broń na cellulit to ruch, który wzmacnia układ limfatyczny i pozwala ograniczyć zmiany na skórze. Skuteczne ćwiczenia na cellulit można wykonywać w różnych pozycjach. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń jest to wykonane na boku, polegające na unoszeniu raz jednej nogi, następnie na drugim boku, drugiej nogi. Nogę unosi się wyprostowaną ku górze, powtarzając czynność kilkakrotnie. Tego typu ćwiczenie można wykonywać oglądając telewizję, czy nawet czytając gazetę.
Inny rodzaj ćwiczenia wykonuje się, kładąc się na brzuchu i przechodząc z niego do pozycji z ugiętymi łokciami i kolanami. W tej pozycji wyrzuca się ugięte w kolanie nogi do góry (do sufitu) i balansuje się nimi. Ćwiczenie wykonuje się kilkakrotnie, zwracając uwagę na napięcie pośladków.
Bardzo dobrze na cellulit działają również wykopy zarówno w powietrze, jak i w worek treningowy. Ćwiczenie powtarzać należy kilkakrotnie na jedną i drugą nogę.
Dieta antycellulitowa
Warto zwrócić uwagę również na swoją dietę. Chcąc zapobiegać wystąpieniu tego defektu skórnego, należy przede wszystkim zwiększyć ilość dostarczanej wody do organizmu. Optymalna ilość to około dwóch litrów dziennie. Zdecydowanie niekorzystnie na skórę działają słodycze, sól (która zatrzymuje wodę w organizmie) oraz wysoko przetworzona żywność. Stawiając czoła cellulitowi, warto również rzucić palenie. Wzbogacając dietę o owoce i warzywa, dostarczamy odpowiednią ilość błonnika, która pozwala pozbyć się z organizmu toksyn i różnego typu zanieczyszczeń.
Noś się luźno
Cellulit to zmiana typowa dla naszych czasów. Wynika ona nie tylko z ograniczenia ruchu, siedzącego trybu życia, ciężkiej dla organizmu diety, ale również z dość niepozornej zmiany bielizny. Naukowcy twierdzą, że zamiana luźnej bielizny na obcisłe, wykonane z syntetycznych materiałów stringi, figi i ciasne spodnie powoduje znaczne utrudnienie krążenia. Jak sobie z tym faktem poradzić? Oczywiście nie zniechęcamy do noszenia zmysłowej bielizny i nie zachęcamy do powrotu do pantalonów. Warto jednak korzystać, kiedy tylko to możliwe, z chodzenia w luźnych ubraniach i bieliźnie. Szczególnie ważny jest czas nocy, kiedy nasze ciała pozostają niemal w bezruchu. Warto po prostu spróbować spać nago lub w luźnych piżamach, koszulkach.